top of page

Žábologie

Aktualizováno: 25. 10. 2021Spisovatel Mark Twain údajně kdysi řekl větu, že „když sníte každé ráno živou žábu, už se vám ten den nemůže stát nic horšího“. Nehledejte v tom však žádnou francouzskou gastronomickou specialitu. Myslel tím, že když se co nejdřív zbavíte nějakého nepříjemného úkolu, máte hned hezčí den. Na tuto jeho myšlenku navázal zhruba o sto let později Brian Tracy a napsal knihu „Snězte tu žábu!“. Ve 21 radách zde rozebral praktický a ucelený komplet, jak efektivně pracovat s časem. Útlá knížka, než dojedete vlakem z Prahy například do Kolína, máte ji přečtenou. A přitom je v ní tolik chytrých návodů. Jako třeba pravidlo o žábách č.1: POKUD MUSÍTE SNÍST DVĚ ŽÁBY,

ZAČNĚTE TOU, KTERÁ JE ODPORNĚJŠÍ V praxi jde tedy o radu, abychom vybrali opravdu ten nejtěžší úkol (ale často i důležitější a pro budoucí výsledky zásadnější), do kterého se nám už dlouho nechce a stále ho jen odkládáme.

Nebo pravidlo o žábách č.2: POKUD UŽ MUSÍTE SNÍST SVOU ŽÁBU,

NEMÁ SMYSL DLOUHO SEDĚT A POZOROVAT JI Zde jde o doporučení opravdu začít den tímto úkolem, jak se říká, „odolat pokušení se nejdřív věnovat nějakým jednodušším činnostem“. Prostě začít a být tak efektivnější.

Twain to začal, Tracy pokračoval a Tobě (omlouvám se za tykání, ale nějak se mi do téhle „3T věty“ hodí 😊) už v tom stačí jen pokračovat. Tím myslím naučit se s 🐸pracovat a využít všech výhod tohoto pravidla. Když budete/budeš chtít. A proč byste o tom měli aspoň uvažovat?


Třeba proto, že uplatňování obou výše uvedených pravidel vám přinese minimálně následující výhody:

  • budete pracovat s prioritami

  • budete tím pádem i plánovat, abyste si určili tyto priority

  • budete při plánování času a aktivit používat i diář či jiný praktický nástroj pro práci s časem

  • budete v menším stresu, když se zbavíte svých dlouho odkládaných 🐸 🐸

  • budete pozitivně motivováni, protože máloco motivuje víc než dokončené úkoly

  • budete prostě mnohem lepší při práci se svým časem a v sebeřízení

V koronavirové době máme možná víc času než jindy, ale i tak není radno s ním plýtvat. Odpočívat, relaxovat, v mezích možností a roušek se bavit. Prosím, to určitě. Ale to přece ještě neznamená, že bychom se měli věnovat zbytečným činnostem, neužívat si každého drobného úspěchu, zbytečně prokrastinovat a nervovat se tím. Dalším psychologickým prvkem používání tohoto pravidla je skutečnost, že velmi často si „po snězení žáby“ vlastně uvědomíme, že o žádnou skutečnou žábu nešlo. Byla to žába jen v naší hlavě, v našich představách. Jak říká staré německé přísloví, „Kdo se bojí, vidí vlka většího, než je“. Však to znáte. Jistě jste už mnohokrát odkládali nějaké nepříjemné povinnosti, abyste po jejich splnění zjistili, že vlastně o nic nešlo. Takové to „kdybych věděl, že to proběhne takhle v pohodě, tak už jsem se s ním setkal/mu to řekl/vytočil jeho číslo/udělal tu práci dávno“ 😊.


Moc rád se žábami pracuji i při koučování. Zatímco já tyto principy už nějakou dobu používám, koučovaní manažeři se jim především zpočátku dost brání. Čemuž samozřejmě rozumím. I já jsem si dřív raději srovnal papíry na pracovním stole nebo přečetl maily, než abych řešil třeba nepříjemný telefonický hovor nebo absolvoval nějaké bolestivé lékařské vyšetření ☹. Ovšem když se manažeři s takovými postupy seznámí blíž, „vezmou je na milost“ a naučí se s nimi pracovat, velmi tento princip oceňují. A když si ho následně zautomatizují, přejde jim natolik do krve, že si bez něj už svoje další dny neumí ani pořádně představit 😊.


Víc setkání s českou žábou, než s čínským netopýrem vám přeje


Petr Friesinger


+420 773 33 77 55   petr.friesinger@alternation.cz

bottom of page