top of page

Multitasking neexistuje!

Aktualizováno: 25. 10. 2021Slovo „Multitasking“ je původně spojeno s operačními systémy počítačů a označuje jejich schopnost provádět několik procesů současně. Tímto způsobem dnes funguje například Microsoft Windows. Naproti tomu jednoúlohové systémy, jako klasický MS DOS, zvládají „jen“ jedinou úlohu. Když budeme vycházet z anglického základu slova Multitasking (multi = mnoho, task = úloha), jde o provádění několika úkolů současně. V čemkoliv, klidně i při naší práci nebo doma. Jistě znáte už z dětství větu Vaší maminky, že „máte dělat jednu věc, ale pořádně, a na ni se plně soustředit“. Případně jste možná slyšeli někdy větu babičky, která Vaší mamince vštěpovala odvěkou kuchařskou pravdu, že „když se vaří, tak se vaří a kuchařka má být u plotny, a ne třeba odbíhat do dětského pokoje nebo jinam“. Protože potom je velká šance, že bude hořet celá pánvička či kastrol, tedy když ne rovnou celá kuchyň. Multitasking v našem podání se tedy pouze jeví jako dělání více věcí najednou. Ale to je mýlka, my prostě jen „přepínáme“ mezi jednotlivými činnostmi. Takže vlastně jen vykonáváme různé činnosti poměrně rychle za sebou. Tak nyní si nalijme čistého vína (jejda přesně to dělám teď i já, večer při psaní tohoto blogu a nejsem v těchto dnech asi zdaleka jediný 😊), jak je to s tím naším multitaskingem. Žádný multitasking v našem podání nefunguje a ani neexistuje. Děvčata, slečny a paní, bohužel ani ve vašem podání. Sice jste s ohledem na statistiku nehodovosti opatrnější při řízení auta, především při couvání jste až velmi rozvážné 😊, ale to je skoro vše. Víc věcí současně dělat neumíte a ani je neděláte. Argument, že vaříte, u toho žehlíte, jedním okem kontrolujete domácí úkol dítěte položený na žehlicím prkně, a ještě u toho dokážete ronit slzy u brazilské telenovely, v této polemice rozhodně neobstojí. Opravdu to nic neznamená, je to jen jeden z největších psychologických mýtů dneška. Nic z výše uvedeného není multitasking. Koneckonců i my, muži, dokážeme úplná kouzla. Sedět na pohovce, přes monitor počítače s rozečtenými maily se dívat na fotbal v televizi, pít pivo, a ještě k tomu aktivně ne/poslouchat manželčiny pokyny přicházející z kuchyně. Správně, ani to není nic jiného než přepínání z jedné činnosti na druhou. A čím stereotypnější a rutinnější aktivity to jsou, tím to jde lépe. To prostě zvládáte skoro automaticky. Uvedu další klasický příklad. Kdo z vás telefonuje při řízení automobilu? Divná otázka, s handsfree to tak dělá absolutní většina z nás. A teď doplňující otázka. Už se vám někdy stalo, že jste s někým telefonovali desítky minut, ujeli během té doby klidně i desítky kilometrů, a přitom si vlastně průběh jízdy pořádně ani neuvědomujete? No jasně že ano. A mimochodem hadsfree sem, handsfree tam, vaše pozornost při telefonování během řízení vozu klesá až o desítky procent ☹.


Jestli se stále cítíte, jako Superman s vysokou efektivitou práce, a tedy schopností provádět multitasking, zkuste se z toho vyvést sami. Navrhuji jednoduchý test. Pojďte si přeříkávat (případně ještě lépe psát) vyjmenovaná slova po „B“. Následně odečítejte řekněme od 500 postupně trojku (497,494, 491…) až do 461. Potom si stopněte celkový čas obou těchto úkolů. Následně si to „zjednodušte“ a oba úkoly spojte, tedy kombinujte. Řekněte první vyjmenované slovo, potom hodnotu prvního rozdílu (497), potom druhé vyjmenované slovo, hodnotu dalšího rozdílu (494), a tak dále až do 461. No a jestli vám vyšel opravdu lepší čas než v prvním případě, tak jste tedy skutečnou výjimkou výjimek a zasloužíte všeobecný obdiv a od šéfa množství nové zajímavé práce 😊.Takže proč tohle přepínání nedělat? Protože při něm je jasně dokázáno, že:

  • budete míň efektivní

  • budete pomalejší

  • budete víc chybovat

  • budete výrazně unavenější

  • budete mít dřív „vybité baterie“ (shoda s PC s víceúlohovým systémem je zde nasnadě)

  • budete prostě naprosto jinde, než byste chtěli být.


Howgh. Jako dárek na závěr mám pro Vás ještě krátké video. O čem? No vlastně taky o multitaskingu, který prostě nefunguje.
Ať děláte zásadní věci jen singl vám přeje


Petr Friesinger


+420 773 33 77 55  

Comments


bottom of page