top of page

Dělání těch správných věcí

Aktualizováno: 25. 10. 2021Většina manažerů zná Petera Ferdinanda Druckera (19. listopadu 1909 - 11. listopadu 2005) jako otce moderního managementu. Tento americký filosof managementu, ekonom a autor mnoha knih je známý taky svým nejslavnějším citátem. Jakým, jak přesně zní? „Řízení znamená dělat věci správně, vedení znamená dělat správné věci.“ Možná. A to je právě to. Člověk by řekl, že citát jsou „uvozovky dole, text a uvozovky nahoře“. Chyba lávky. Stejná či velmi podobná myšlenka je totiž i v následujících, údajně taky Druckerových citátech:

„Management je dělat věci správně. Leadership je dělat správné věci.“

„Management je dělat věci správně a vůdcovství ty správné věci.“

"Je daleko důležitější dělat správnou věc než dělat věc správně."

„Nestačí dělat věci správně, pokud neděláte správné věci.“

„Účelnost je dělat správné věci a hospodárnost je dělat věci správně.“

"Výkonnost je dělat věc správně. Účinnost je dělat správnou věc."

„Není důležité dělat správně všechny věci, důležité je dělat ty správné věci.“

Atd. atd. …


Nejspíš jsou některé verze tohoto citátu ovlivněny překladem z angličtiny do češtiny, ale i tak je to zajímavé. Každopádně tím vším je řečeno, že se vlastně doporučuje „DĚLAT SPRÁVNĚ TY SPRÁVNÉ VĚCI.“ A dovolím si doplnit, že pravidelně a dostatečně dlouho(ideálně pak trvale). Vlastně to i trochu potvrzuje hezký citát Henryho Davida Thoreaua, který zní: „Nestačí jen být zaneprázdněni, to jsou mravenci taky. Otázka zní, kvůli čemu jsme zaneprázdněni.“ 😊


Prostě na tom asi něco bude, že si třeba jako obchodník můžeme velmi hezky (rozumějte správně) uklidit svůj pracovní stůl. Na 100 %. A klidně to během dne několikrát zopakovat. Ovšem pro úspěch bude asi důležitější než uklízení stolu kontaktovat zákazníky a dělat akviziční schůzky. Podobných rozporů byste jistě našli i ve své práci víc než dost. Mnohdy se dělá práce pro práci. Činnost, kterou vám někdo zadá, vy ji perfektně zvládnete, ale její přínos pro hmatatelný výsledek firmy je minimální. Závěrem pro vás mám krátký příběh. Je poučný. A zapadá do našeho dnešního tématu.

Příběh, který se hezky hodí do dnešní koronavirové doby:

Poslechla jsem jednoduchou radu, kterou jsem našla v jednom časopise a konečně jsem našla klid v duši. Stálo v něm: „Způsob, jak dosáhnout vnitřního míru, spočívá v tom, že dokončíte úplně všechno, co jste začali…“. Tak jsem se doma rozhlédla okolo sebe po všem, co jsem začala a v půlce nechala. A tak jsem dopila láhev červeného, potom jsem dorazila Baileys, Martini, valašský penicilín, rum, sáček chipsů a krabici čokolády. Nedovedete si představit, jak je mi teď fajn 😊.


Ať děláte co nejsprávněji ty správné věci vám přeje


Petr Friesinger


+420 773 33 77 55   petr.friesinger@alternation.cz

Comments


bottom of page