top of page

Odvaha převzít odpovědnost

Aktualizováno: 25. 10. 2021Vzpomněla jsem si v těchto dnech na případ Dr. Barry J. Marshalla, který byl přesvědčen, že žaludeční vředy způsobují baktérie Helicobacter Pylori, ale nikdo mu nevěřil. Bylo zakázáno testovat jeho teorii na lidech, proto se rozhodl, vypil roztok s bakteriemi a nakazil se tak sám. Přivodil si tím během jednotek dnů žaludeční vředy a zároveň jednoznačně prokázal svou teorii. Vyléčil se antibiotiky. V roce 2005 získal Nobelovu cenu a navždy změnil lékařské postupy. 


O rok dříve, než se doktoru Marshallovi toto podařilo, se narodila má druhá dcera. Ve 13 letech jí identifikovali a vyléčili kombinací trojích antibiotik Helicobacter Pylori i díky tehdejšímu odvážnému rozhodnutí pana doktora.  


Je těžké se rozhodnout? 


Každý den děláme desítky rozhodnutí celkem snadno a rychle, ale váháme u rozhodnutí strategických. V těchto dnech a týdnech procházíme jako jednotlivci i jako firmy, rodiny, ale také jako státy obdobím, kdy musíme dělat strategicky významná rozhodnutí mnohem častěji než běžně.


 Jak se rozhodnout ve stavu naprosté nejistoty?


Připomíná mi to ještě jednu známou historku z vědeckého prostředí. Z roku 1964. Vědci sovětského kosmického programu se rozdělili do dvou názorových táborů, první tvrdili, že povrch Měsíce je tvrdý, druzí tvrdili, že má na sobě několikametrovou vrstvu prachu. Povrch Měsíce by přitom zásadním způsobem ovlivnil přistání. Avšak nikdo z renomovaných rozhádaných vědců nebyl už více než rok ochoten se pod svou teorii podepsat a vzít za své rozhodnutí odpovědnost (ohrožená vědecká kariéra, svoboda, život). Program se neustále odkládal. Nakonec přišel na poradu akademik Koroljov a podle legendy napsal na ubrousek „Přikazuji považovat Měsíc za tvrdý. Koroljov." Ve skutečnosti byl jeho vzkaz trochu delší (viz obrázek), ale do lidových legend se vždy dostane jen to nejpodstatnější, co se nejvíc cení, což shodou okolností je i nejvíce vyžadovanou kompetencí v dnešním VUCA světě:  


Schopnost převzít odpovědnost a činit rozhodnutí i ve stavu naprosté nejistoty. Skvělá zpráva je, že je nyní ideální příležitost se v této kompetenci rozvíjet 😊.

Tatiana Másílková, Alternation

Yorumlar


bottom of page