top of page

Princip pro 21.stoletíVíte, která Vaše mailová zpráva byla v tomto měsíci nejefektivnější? Ta, kterou jste nenapsali (a raději jste místo psaní mailu příjemci zatelefonovali a vše rovnou vyřešili).


Víte, jaký byl Váš dnešní nejlepší telefonát? Ten, který jste nespáchali (a raději za kolegyní či kolegou zašli osobně o ty dva stoly dál a na věci jste se společně domluvili).


A víte, jaký je nejlepší meeting? Ten, který neproběhne (protože existuje perfektní zápis z toho předchozího s jasným rozdělením úkolů dle SMART a každý tedy ví, co má dělat).


Který splněný úkol z Vašeho TO-DO listu byl letos tím nejdůležitějším? Ten, který jste si tam vůbec nezapsali (protože TO-DO list je blbost a když už byste na něm trvali, tak Vaše nejdůležitější úkoly tam stejně nepatří).


Víte, která Vaše powerpointová prezentace byla za uplynulý rok nejlepší? Ta, kterou jste nevytvořili (protože pwp prezentace jsou jedním z největších nešvarů moderní doby a neexistuje nikdo, koho by potěšily, přesvědčily nebo snad dokonce namotivovaly, a Vám stačí fix a flipchart).


Víte, který z Vašich nově startujících projektů je ten nejlepší? Ten, který vůbec nezačnete (protože moc dobře víte, že ještě nemáte dokončených těch 27 předchozích a nechcete k nim přeci přidávat donekonečna další).


A které z Vašich posledních ústních hodnocení kolegyně nebo kolegy bylo nejlepší? To, které jste neudělali (a raději jste jí/mu místo toho poskytli zpětnou vazbu).


Který z Vašich sporů byl v uplynulém období vítězný? Ten, který jste vůbec nevedli (protože jste si namísto toho dokázali s partnerem či kolegou vyjednat win-win dohodu).


Hodně aktivit, které děláme a jichž se účastníme, je chybných. Často jsou nesmyslné. Neefektivní. Zbytečné. Už z principu. Přestaňme je dělat. Naučme se nedělat to, co je k ničemu.


Existuje jeden princip do dnešní doby: Rozhodujme se, co nebudeme dělat.


Smysl, efektivitu a spokojenost nenajdeme tehdy, když budeme využívat spoustu nástrojů a pomůcek. Ty nás jen stále motivují k tomu, abychom bez hlubšího přemýšlení dělali další a další aktivity. Ani ne tehdy, až budeme mít vše hotovo.

Spokojenost nalezneme tehdy, když už nebudeme mít ze svých aktivit co ubrat.


Zjednodušujme. Dokončujme.


Jde to, věřte mi jako průkopníkovi tohoto nového principu. Průkopníkovi, který vše zkouší úspěšně sám na sobě.


Hodně štěstí!


Roman Fiala, Alternation

Comments


bottom of page