top of page

Víte co je bombusofilie?Covid vlevo, covid vpravo, covid všude, kam se jen člověk podívá.


Znáte přísloví, že „všechno zlé je k něčemu dobré“? V dnešní náročné a mnohdy smutné době, kdy odchází z tohoto světa naši nejbližší a známí, to zní skoro jako cynismus. Ovšem vy tady jste a budete a je jen na vás, v jaké psychické pohodě „to dáte“. Lidské tragédie to nezmenší, život ani zdraví nikomu nevrátí, ale vám osobně to pomůže. Už je to prostě nějak všechno dlouhé, a tak je víc než kdy jindy důležité se z toho prostě nezbláznit.


Právě v dnešních dnech je dobré využít metodu přerámování. Však to znáte, zatímco jeden vidí sklenici poloprázdnou, jiný ji vidí poloplnou. A kde je ta ideální možnost pro jeho uplatnění? Najděte si něco, čemu jste se někdy chtěli věnovat, ale ještě jste se k tomu nedostali. Jistě se něco najde, co vás zaujme a přijde vám to jako docela dobrý nápad. A na tom zapracujte. Něco si přečtěte, něco se naučte, spoustu toho prakticky uplatněte. Život je přece nikdy nekončící proces vzdělávání. Učíme se stále, a právě během nynější pandemie se máme možnost zabývat nejen tím, čím musíme, ale taky tím, co nás baví.I malé děti vědí, že čmelák není kluk od včely. Ale co o nich víte dál vy? Víte třeba o tom, že prakticky každý čmelák, kterého jste viděli v březnu, byla královna? A jestlipak jste už někde četli, že kromě královen ostatní čmeláci nežijí ani půlrok?


A má čmelák žihadlo? A kouše? A kolik je u nás vlastně druhů čmeláka? To všechno už dnes vím, protože kolik toho víš o čmelácích, tolikrát jsi člověkem 😊


Kdyby vám přišlo divné, proč se vás uprostřed pandemie ptám na čmeláky, tak odpověď je nasnadě. Právě to je totiž téma, kterému jsem se věnoval v posledních třinácti měsících já.


Ano, jsem nemocný, a přitom je mi dobře. Trpím totiž Bombusofilií (Bombus = latinsky čmelák) 😊. Čmeláci jako koníček mě poprvé oslovili už loni v březnu a letos už mám postaveno pět čmelínů. A až se aprílové počasí trochu umravní, jistě v nějakém z nich zahnízdí královna a vychová si svoje potomstvo, aby nám tady na světě bylo zase trochu veseleji. Prostě tihle včelí medvídci jsou tou činností, která mě jako zcela nová aktivita oslovila a dává mi vidět i dnes svět pozitivně.


Co bude tím novým impulsem pro vás? Ať je to cokoliv, s koníčkem vám bude líp. A líp už bude brzy nám všem, věřte 👍.


S přáním pevného zdraví a brzkého spatření světla na konci covidového tunelu


Petr Friesinger Kouč a lektor společnosti Alternation, s r.o.

Commentaires


bottom of page