top of page

Co skrývá vaše garáž?

Je léto, večerní procházky se psem ještě za světla. Ideální doba pro experiment, na který jsem se už dlouho chystal.


Bydlím ve čtvrti, tvořené rodinnými domky, staršími i zcela novými. Téměř každý druhý dům má svoji vlastní garáž, ať už jako součást domu, nebo stojící samostatně na pozemku majitele.


Všechny ty domy, a často i jejich majitele, a taky jejich psy :-), moc dobře znám, chodím kolem už roky. Mám vysledováno, jak se chovají. Ne, nebojte se, nebude následovat výstup z behaviorálního experimentu, ohýbajícího data a zobecňujícího trendy v chování lidí. To od fanouška metody STRUCTOGRAM nečekejte. Já dám víc na tu genetiku :-)


Přesto: Zaměřil jsem se na to, kolik z existujících garáží slouží svému účelu, tedy majitel do nich parkuje své auto. Hypotézu jsem měl, že u starších domů to bude kolem 50%, u novostaveb asi 75%. Skutečnost zaskočila i mne samotného! U starších domů slouží garáž k ukládání auta pouze ve 12ti procentech případů. U novostaveb, což mě překvapilo nejvíc, stojí v garáži auto jen ve 27 procentech.

Je to asi jeden z typických rysů české povahy. Postavit si garáž a potom v ní mít…..no, bordel. To ale ještě není všechno, u starších domů kromě garáže, která neplní svůj původní účel, často stojí později dobudovaný přístřešek - samozřejmě plánovaný pro auto, které se nevejde do garáže. Ani v něm ovšem auto nestojí, to je zaparkované na ulici před domem. Pod přístřeškem je odložen přívěsný vozík, gril, pytle se zatvrdlým cementem, …


Někdy mám pocit, že tento rys české povahy, totiž stále něco budovat a potom to nevyužívat, si přenášíme i do zaměstnání, do byznysu. Protože jsme rostoucí, úspěšná firma, musíme přece vytvářet (nakupovat) nástroje, které mají našim zaměstnancům umožnit efektivnější práci. Tu nějaký software, tu nové počítače, tablety. Uděláme procesní audit a nastavíme nové procesy. Zakoupíme audiotechniku do všech zasedaček. Malý sklad dokumentace rozšíříme. Potom nás napadne, že cloudový systém je fajn a vrhneme se na něj. Že lidi ještě nezačali používat ani ten původní software? Nevadí. Tvorba procesů se nám zalíbí, začneme je tedy pilovat a zpodrobňovat. Že v reálu se ještě ani nezačalo pracovat podle těch původních procesů? Nevadí. Nová audiotechnika není kompatibilní s mobily, vybavíme pracovníky novými. Že tu audiotechniku využívá sotva 10% zaměstnanců? Nevadí. Od nové technologie máme už tolik krabic, náhradních dílů, a navíc někam musíme dát ty už nepoužívané mobily a počítače, tak přistavíme ještě jeden sklad.


Jo, u některých domků si ke garáži a přístřešku zakoupily ještě takovou tu sklápěcí mobilní garáž. A auto stojí stále na ulici…


Nebylo by lepší si tu původní garáž prostě uklidit? A potom do ní parkovat svoje auto?

Nebylo by lepší si tu naši firmu prostě uklidit a nesnažit se vymýšlením stále nového nahrazovat nevyužívání toho stávajícího? Bylo.


Ono ale důslednost, vyžadování plnění dohod, kontrola stávajících procesů je náročnější než moderně, kreativně líbivě budovat nové systémy, nová řešení.


Neplýtvejte energií. Nenechte vaše kreativní manažery stavět novou garáž, a už vůbec ne nějaký úžasný přístřešek v situaci, kdy si nejste jisti, zda ve stávajících garážích stojí auta!

Využívejte to, co máte, to, co se osvědčilo. Využívejte to naplno. Potom teprve se rozhlížejte, co dál :-)


A přeci jen ještě jedna statistika z mého experimentu: 2% majitelů si ke kdysi postavené garáži, v níž roky parkují auto, přistavěli novou a dali si do ní krásné nové vozítko - pro manželku :-).


/poznámka autora: výše uvedená čísla jsou zcela smyšlená, použitá s cílem ilustrovat hlavní myšlenku tohoto příspěvku :-)/


Autor článku: Roman Fiala


Comments


bottom of page