top of page

„Nestíhám!“ Jak odhalit zloděje času?

Aktualizováno: 27. 10. 2018


„Nestíhám“ je taková mantra dnešní doby. Neustálé rostoucí požadavky na výkon a tlak okolí z nás často dělá takové motorové myšky. „Nestíhám“ používáme tak často, že kolikrát ani sami nevíme, že jsme to řekli a zda tomu tak opravdu je. Prostě jsme si tak nějak zvykli. Přitom čas je velmi cenná životní komodita. A k tomu „stíhat“ stačí někdy opravdu málo – naučit se řídit svůj čas. K tomu patří i odhalení činností, které nám ten čas kradou. Víte, kdo nebo co jsou vaši zloději času a co lze dělat jinak?


Takzvaní „zloději nebo žrouti času“, kteří nám nepozorovaně ukusují z našeho denního koláče, který máme všichni stejně velký, jsou způsobováni vnitřními a vnějšími faktory. Jsou věci, které do jisté míry ovlivnit nedokážeme. Je také spousta věcí, které lze eliminovat nebo dělat jinak. Prvním důležitým krokem je identifikovat je a uvědomit si to.


Mezi nejčastější a nejvýznamnější„zloděje času“ podle Romana Poláka a Alžběty Koškové patří například tyto níže zmíněné. Jistě mezi nimi najdete i pár vašich „kandidátů“.


· vyřizování všech příchozích hovorů ihned (uprostřed jiné činnosti)

· návštěvy bez domluvy

· neplánované porady

· absence plánování práce, žádný přehled o plánovaných aktivitách

· nejasné cíle, nevyjasněné priority

· nepořádek ve věcech, neustálé hledání

· prokrastinace, pročítání zpráv na internetu/FB, úklid složek v PC…..

· nedelegování úkolů

· nepřesné předávání informací, opakování instrukcí, vysvětlování

· nerozhodnost, odkládání rozhodnutí

· neschopnost říci „ ne“

· perfekcionismus

· netrpělivost, potřeba vše řešit teď hned

· únava, nemoc, nesoustředěnost


Našli jste mezi nimi i ty své?


V momentě, kdy své „zloděje“ identifikujete, můžete začít s nápravou. Zamyslete se nad tím, co byste mohli dělat v dané věci jinak, jak ji omezit nebo úplně eliminovat.Comments


bottom of page