„Nestíhám“ je taková mantra dnešní doby. Neustálé rostoucí požadavky na výkon a tlak okolí z nás často dělá takové motorové myšky. „Nestíhám“ používáme tak často, že kolikrát ani sami nevíme, že jsme to řekli a zda tomu tak opravdu je. Prostě jsme si tak nějak zvykli. Přitom čas je velmi cenná životní komodita. A k tomu „stíhat“ stačí někdy opravdu málo – naučit se řídit svůj čas. K tomu patří i odhalení činností, které nám ten čas kradou. Víte, kdo nebo co jsou vaši zloději času a co lze dělat jinak?
Takzvaní „zloději nebo žrouti času“, kteří nám nepozorovaně ukusují z našeho denního koláče, který máme všichni stejně velký, jsou způsobováni vnitřními a vnějšími faktory. Jsou věci, které do jisté míry ovlivnit nedokážeme. Je také spousta věcí, které lze eliminovat nebo dělat jinak. Prvním důležitým krokem je identifikovat je a uvědomit si to.
Mezi nejčastější a nejvýznamnější„zloděje času“ podle Romana Poláka a Alžběty Koškové patří například tyto níže zmíněné. Jistě mezi nimi najdete i pár vašich „kandidátů“.
· vyřizování všech příchozích hovorů ihned (uprostřed jiné činnosti)
· návštěvy bez domluvy
· neplánované porady
· absence plánování práce, žádný přehled o plánovaných aktivitách
· nejasné cíle, nevyjasněné priority
· nepořádek ve věcech, neustálé hledání
· prokrastinace, pročítání zpráv na internetu/FB, úklid složek v PC…..
· nedelegování úkolů
· nepřesné předávání informací, opakování instrukcí, vysvětlování
· nerozhodnost, odkládání rozhodnutí
· neschopnost říci „ ne“
· perfekcionismus
· netrpělivost, potřeba vše řešit teď hned
· únava, nemoc, nesoustředěnost
Našli jste mezi nimi i ty své?
V momentě, kdy své „zloděje“ identifikujete, můžete začít s nápravou. Zamyslete se nad tím, co byste mohli dělat v dané věci jinak, jak ji omezit nebo úplně eliminovat.
Za článek děkujeme Romanu Polákovi a Alžbětě Koškové
Comments