top of page

Víte, jak pracovat s prioritami?

Aktualizováno: 26. 10. 2018


O time managementu už bylo napsáno snad úplně všechno. Slyšeli jste ale o metodě SORUZ? Alžběta Košková je "tak trochu jiná personalistka" a prozradí vám o metodě více.


Řízení času, hospodaření s časem neboli time management stojí především na umění práce s prioritami. Lépe řečeno, pokud chcete získat více času, musíte se naučit s ním efektivně hospodařit. Kupící se úkoly a zadání vás rychle může dostat do začarovaného kruhu, který může končit i vyhořením.

Můžete dělat cokoliv, ale nemůžete dělat všechno.

Priority jsou jednoduše věci/akce/hodnoty seřazené dle důležitosti. Každý má přirozeně své priority nastavené jinak, a proto neexistuje univerzální recept na to, jak si je sestavit. Každý však může začít tím, že se zastaví a uvědomí si, co jsou jeho priority a zda funguje v souladu s nimi.


Každý občas stojíme na pomyslné křižovatce, kde se musíme rozhodnout. Ať už je to životní, běžný denní nebo pracovní krok. Tato rozhodnutí většinou děláme podle toho, co subjektivně považujeme za lepší, vhodnější nebo snazší. Pokud se rozhodujeme na základě priorit, máme vyjasněno, co je v daný okamžik důležité a co upřednostňujeme.


Schopnost rozhodnout se „správně“ je daná i našimi povahovými rysy. Někdo má ve svých hodnotách a prioritách přirozeně jasno, někdo se naopak není schopen rozhodnout, jestli si k snídani dá kávu nebo čaj. Často je to podvědomý proces, který nemáme pod kontrolou a tím ani náš čas, který danou činností trávíme. K tomu, abyste se naučili efektivně řídit svůj čas a získat ho více, je potřeba si priority ) uvědomit.

Ptejte se sami sebe „proč“ pokaždé, když se musíte rozhodnout i v té nejběžnější věci. Když si určíte hodnoty a priority, budete schopni dělat nejprve ty důležitější věci.

Alžběta vám poradí, jak si sestavit seznam úkolů, pomocí metody SORUZ, abyste stihli vše, co potřebujete.


- Sumarizace úkolů. Promyslete, co vás ten den čeká, realisticky a nepřeceňujte své síly!

- Odhadněte čas na jednotlivé činnosti. Nezapomeňte počítat s přestávkami.

- Myslete na Rezervní čas. Měl by být někde mezi 20-50% běžné pracovní doby.

- Určení priorit. Nejdůležitější úkoly plánujte na nejvýkonnější část vašeho dne.

- Zpětná kontrola. Večer se zeptejte sami sebe Byl plán realistický? Nevyřízené přesuňte na druhý den.


Na článku spolupracovali Alžběta Košková a Roman Polák, děkujeme :)


Comments


bottom of page