top of page

Vynecháním oběda, čas neušetříte...

aneb jak dopadla anketa Stíháte jíst v práci?


Mohlo by se zdát, že jídlo není téma, které souvisí s time managementem nebo sebeřízením. Opak je pravdou. Každému se jistě někdy stalo, že celý den běhal po schůzkách, pracoval na tabulkách před uzávěrkou a pak třeba vynechal oběd.

Možná říkáte nebo slýcháte větu: “Nestíhám, budu pracovat přes oběd a pak si něco dám.” Jenže oběd, a nejen ten, je důležitá část dne a jeho odsunem na později nebo vynecháním si vlastně nepomůžete a čas neušetříte. Jak to? Čtěte dál.


Byla jsem zvědavá, jak to vlastně se stravování v práci všichni máme. Připravila jsem krátkou anketu a přizvala ke konzultaci Jitku Dokoupilovou, výživovou poradkyni z How2EAT, aby mi objasnila jak to s tím jídlem v práci vlastně je.

Sešlo se mi přes sto třicet odpovědí (tímto děkuji respondentům za vyplnění), výstupy pro mě mají velkou váhu.

Snídaně v práci? Raději ne.


Polovina z vás snídá v práci nebo vůbec. Co na to Jitka? “Snídaně v práci obecně bývá nezdravá, protože si většinou člověk sní to, co si cestou koupí - koláč, koblihu, bagetu,…rychlé cukry. Potom jste unavení už v devět a produktivita práce prudce klesá, i když váš pracovní den se vlastně teprve rozjíždí. Přitom nasnídat se doma je o 15 minut víc času.” Takže chválíme tu druhou polovinu z vás, co snídá doma.


Ti co nesnídají vůbec mají můj obdiv, protože nechápu, jak můžou vůbec fungovat. Navíc se vám to podle Jitky ani časově nevyplatí, bude zpomalený nejen váš metabolismus, ale i vy. “Pokud ráno nesnídáte, klesne hladina krevního cukru. Což má za následek dvě věci:

1. Budete celý den unavení, budete mít chuť na sladké a citlivější jedinci mohou i omdlít.

2. Tělo zpomalí metabolismy, aby šetřilo zásoby živin, které má a které jste mu po noci nedoplnili, takže pak můžete začít přibírat.


Doporučení:

  • Lepší je snídat doma.

  • Nesnídat je hloupost. Čas ušetřený nesnídáním pak v budoucnu ztratíte v čekárně u lékaře.


Pracovní oběd. Dvě mouchy jednou ranou?


Jen čtvrtina z vás se stíhá v klidu a bez stresu naobědvat pravidelně každý den. Možná to souvisí s tím, že více než 60% z vás uvedlo, že nemá oběd jako pevně vyhrazenou část dne například i zapsanou v kalendáři. Je to dobře? Co na to Jitka? “Spousta lidí spoléhá na to, že si tělo řekne, co a kdy potřebuje. Bohužel to tak opravdu nefunguje. Kdyby ano, není obezita zdravotním problémem číslo jedna. Takže nečekejte až budete mít hlad, obědvejte pravidelně ve stejný čas. Odpočinete si po náročném dopoledni a doplníte potřebné živiny. Zastabilizujete hladinu krevního cukru, takže se vám nestane to, co se stává po jídle snězeném v rychlosti nebo později než je vhodné - jste unavení a do konce pracovní doby jen přežíváte.”


Na druhou stranu úplné vynechání oběda je pro většinu z vás spíše ojedinělá situace, která se stane jednou do měsíce maximálně jednou za dva týdny. Hlavní příčinou úplného vynechání oběda (podle ankety) je nějaký urgentní úkol, či že dlouhodobě nestíháte, a nebo že si špatně odhadnete čas na práci.


Kvůli úspoře času jsou hodně populární pracovní obědy. Určitě si občas říkáte: “zabiju dvě mouchy jednou ranou, najím se a probereme něco pracovního”. Pracovní obědy však nebývají velmi efektivní, když potřebujete opravdu pracovat. Aby efektivní byly, ujasněte si, co je cílem takového setkání. Pokud potřebujete skutečně něco důležitého řešit, zvolte raději zasedačku. Psát si poznámky na ubrousek, to není úplně ono. Můžete chtít probrat něco nepříjemného a když vám do toho skočí číšník: “Dáte si dezert?” tak to není ideální. Pokud vás šéf ale pozve třeba jako poděkování za uzavření těžkého projektu, to je jiná.


Doporučení:

  • Dejte si čas oběda napevno do kalendáře a neposouvejte jej ani nemažte.

  • U pracovního oběda si dopředu promyslete, co chcete probrat a zda to není lepší nechat do zasedačky.


Svačíme, ale málo.


Polovina z vás, stihne alespoň jednu svačinu denně. Ovšem ta druhá polovina ne. Jitka doporučuje dopřát si však minimálně dvě svačiny: “ Většinou lidé snídají docela brzy doma, takže pak mezi snídaní a obědem je velká pauza, která opět může způsobit kolísání hladiny krevního cukru, obtížné soustředění. A odpolední svačina je důležitá hlavně kvůli tomu, aby pak člověk nedošel domu vyhladovělý tak, že sní celou lednici.”


Doporučení:

  • Mít vždy v šuplíku něco malého na svačinu.

  • Kafe není svačina :)


Na závěr jedna věc, která je absolutně zásadní, souvisí se stravováním v práci a nejlepší na tom je, že tím neztratíte ani minutu pracovní doby.


Pití vody!


Pít můžete na schůzce, když píšete emaily, na poradě, během prezentace, když jedete na služebku, když stojíte u kopírky, když surfujete na internetu a tak dále a tak dále.


Kdo přes den pravidelně nejí a nepije, tomu to pořádně nemyslí. Proto mu vše trvá déle a tráví v práci víc času, než musí. Takže jezte, šetříte tím čas!

Autorkou článku je Kristýna Burdová. Za konzultaci k článku děkujeme Jitce Dokoupilové.


コメント


bottom of page